CultuurArchief.nl



Het laatste avondmaal & Leonardo Da Vinci

Dossier Kunstboeken

Vorige pagina Dossier Kunstboeken
Volgende pagina Dossier Kunstboeken

Het laatste avondmaal

Er bestaan maar weinig schilderijen, waarover zoveel gepraat en geschreven werd als het "Laatste avondmaal" van Leonardo Da Vinci. De muurschildering werd ook talloze malen nageschilderd en belachelijk gemaakt door andere kunstschilders en tekenaars. Leo Steinberg behandelt in "Leonardo's incessant Last Supper" de uitkomsten van belangrijke studies en imitaties van andere kunstenaars uit de afgelopen vijfhonderd jaar. Leonardo Da Vinci schilderde het "Laatste avondmaal" rond 1490 aan de noordgevel van de Santa Maria delle Grazie in Milaan. Da Vinci legde het moment vast waarop de discipelen bijeen zijn op de vooravond van het verraad. In zijn compositie gebruikte Da Vinci een veelheid van geometrische figuren, waarin Christus in het midden achter de tafel zit. Steinberg ontvouwt een aantal eerder over het hoofd geziene theorieën en laat zien dat dit oude schilderij nog niets kracht heeft ingeboet.
Leonardo's Incessant Last Supper door Leo Steinberg
Uitgave: Zone Books, ISBN 1890951188

Alle schilderijen van Leonardo Da Vinci

In "Leonardo Da Vinci: the complete paintings" van Pietro C. Marani werden alle schilderijen van de meester van de renaissance Leonardo Da Vinci opgenomen. Vooral de kwaliteit van de reproducties in deze uitgave is opvallend. Bovendien zijn in dit boek naast alle schilderijen van Da Vinci ook veel studietekeningen en schetsen opgenomen, waardoor het boek voor de liefhebbers en renaissance kenners verplichte kost is. De tekst werd geschreven door de vooraanstaande Da Vinci-kenner Pietro C. Marani. Marani was jarenlang onderdirecteur van het Brera Museum in Milaan en schreef reeds meer dan dertig publicaties en honderden artikelen over Leonardo Da Vinci in zijn tijd. Hij was betrokken bij de restauratie van het "Laatste avondmaal" van Leonardo Da Vinci en is tegenwoordig professor aan het museum voor moderne kunst in Milaan.
Leonardo Da Vinci door Pietro C. Marani
Uitgave: Harry N. Abrams, ISBN 0810935813

Van Gogh and Gauguin: The studio of the south

De grote kunstenaars Vincent van Gogh en Paul Gauguin werkten in 1888 korte tijd samen in Arles. Het verhaal over deze bijzondere samenwerking is een onthullende episode in de moderne kunstgeschiedenis. Deze kunstenaars vertegenwoordigden in deze periode de avant-garde van de moderne kunst. In 1886 vond de laatste impressionistische tentoonstelling plaats en het experiment kreeg een vervolg met het expressionisme. Zowel Vincent van Gogh als Paul Gauguin waren eenlingen, die elk een eigen weg bewandelden. Deze reis eindigde voor Paul Gauguin op een oceaaneiland en voor Vincent van Gogh met zijn dramatische zelfmoord. Toch kun je aan het werk van deze kunstenaars uit 1888 zien, dat zij elkaar beïnvloedden. "Van Gogh and Gauguin: The studio of the south" van Douglas Druick, Louis van Tilborgh en Peter Kort Zegers verscheen ter gelegenheid van een opmerkelijke tentoonstelling georganiseerd door het Art Institute of Chicago en het Van Gogh Museum in Amsterdam, waarin de relatie tussen Vincent van Gogh en Paul Gauguin centraal stond. Het belang van deze periode voor de twee kunstenaars en de culturele en politieke achtergronden van deze tijd komen in dit boek uitgebreid aan de orde. "Van Gogh and Gauguin: The studio of the south" bevat 575 illustraties, waarvan 400 in kleur.
Van Gogh and Gauguin door Douglas Druick
Thames & Hudson, ISBN 0500510547


Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl