|
|
|
Topaanbieding |
Paul GauguinAvonturier
Paul Gauguin leek voorbestemd voor het leven van een succesvolle zakenman. Het liep anders. Eugène Henri Paul Gauguin werd op 7 juni 1848 geboren in Parijs. Op 17-jarige leeftijd zeilde hij met de driemaster Luzitano van Le Havre naar Rio de Janeiro. Paul Gauguin werkte twee jaar bij een handelsmaatschappij en daarna drie jaar bij de Franse marine. "Zijn leven en werk werden overheerst door het gevoel dat hij op de een of andere manier een verloren paradijs moest heroveren," schreef de Britse kunsthistoricus en museumdirecteur Alan Bowness over de Franse avonturier. "Niet in staat dit te vinden herschiep hij het in zijn eigen kunst, maar wel ten koste van zelfvernietiging. Dit hele drama speelde zich af binnen een tijdsverloop van iets meer dan twintig jaar, tegen een achtergrond van de gewichtigste veranderingen in de geschiedenis van de kunst sinds de renaissance. En hoewel hij misschien niet de grootste daarbij betrokken kunstenaar was, was zijn bijdrage ongetwijfeld wel de grootste."BeurshandelaarPaul Gauguin keerde in 1871 terug naar Parijs. Zijn vader en moeder waren inmiddels overleden. De welgestelde bankier Gustave Arosa ontfermde zich over Paul Gauguin. Hij bezorgde hem een baan als handelaar op de effectenbeurs van Parijs. In november 1873 trouwde hij met de Deense Mette Gad. In 1874 werd de eerste van vijf kinderen geboren. Het gezin verhuisde naar een grotere woning, waarin ook ruimte was voor een atelier. "Hoogstwaarschijnlijk is hij met schilderen begonnen in de zomer van 1873, toen zijn verloofde thuis was in Denemarken om zich op haar huwelijk voor te bereiden," concludeerde Alan Bowness.OpleidingPaul Gauguin heeft geen goede opleiding genoten. Hij volgde maar een beperkt aantal lessen aan de kunstacademie. Hij leerde vooral door goed te kijken. Gauguin kon zich inmiddels de aankoop van kunst veroorloven. Zijn kunstcollectie bestond onder meer uit werken van Delacroix, Jongkind, Pissarro, Manet, Monet, Renoir, Degas en Cézanne. De aanmoediging van Camille Pissarro om door te gaan met schilderen betekende veel voor hem. In de crisisjaren 1882 en 1883 vatte hij het plan op om meer tijd in zijn kunstactiviteiten te steken.Zijn kunst bleek echter moeilijk verkoopbaar. Hij vestigde zich in 1883 met zijn gezin in Rouen. Zijn echtgenote kon het toenemende financiële probleem niet aanvaarden. "Mette had zeer terecht ingezien dat het hopeloos was om te verwachten dat haar echtgenoot in staat zou zijn om haar en vijf kinderen te laten leven van de verkoop van schilderijen," schreef Alan Bowness. Het gezin vertrok naar Kopenhagen. Op dit artikel berust copyright.
Ruud van Capelleveen, november 2011 Auteur van Koning Eenoog en redacteur van Kunst en Cultuur cd-roms Informeer uw vriendenGeef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1
Follow @absolutefigures Lees verder: meer informatie over kunst Opinie Hoofdpagina Opinie Kunst Paul Gauguin bij Vincent van Gogh in Arles Paul Gauguin in Bretagne Paul Gauguin in Parijs Paul Gauguin in Tahiti De laatste jaren van Paul Gauguin Transfiguratie van Rafaël Salvador Dali: Avida Dollars Pablo Picasso en het kubisme Henri Matisse: de Chapelle du Rosaire Armando Museum naar Oud-Amelisweerd Panorama Mesdag |
Kunst en Kunstenaars
De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur. Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen. Kunst op cd-romGeschiedenisboeken
|
|
Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl
|


Paul Gauguin leek voorbestemd voor het leven van een succesvolle zakenman. Het liep anders. Eugène Henri Paul Gauguin werd op 7 juni 1848 geboren in Parijs. Op 17-jarige leeftijd zeilde hij met de driemaster Luzitano van Le Havre naar Rio de Janeiro. Paul Gauguin werkte twee jaar bij een handelsmaatschappij en daarna drie jaar bij de Franse marine. "Zijn leven en werk werden overheerst door het gevoel dat hij op de een of andere manier een verloren paradijs moest heroveren," schreef de Britse kunsthistoricus en museumdirecteur Alan Bowness over de Franse avonturier. "Niet in staat dit te vinden herschiep hij het in zijn eigen kunst, maar wel ten koste van zelfvernietiging. Dit hele drama speelde zich af binnen een tijdsverloop van iets meer dan twintig jaar, tegen een achtergrond van de gewichtigste veranderingen in de geschiedenis van de kunst sinds de renaissance. En hoewel hij misschien niet de grootste daarbij betrokken kunstenaar was, was zijn bijdrage ongetwijfeld wel de grootste."
Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.