CultuurArchief.nl

Topaanbieding
Heeft u de aanbiedingen in onze winkel al gezien?
Winkel CultuurArchief.nl

Amando op steen getekend

Armando Museum

Op 13 februari 2005 opent in het Armando Museum de tentoonstelling: Armando op steen getekend. De tentoonstelling bevat een overzicht van de prenten die Armando vanaf 1982 vervaardigde op de oude ambachtelijke stenen van Steendrukkerij Amsterdam. In de 23 jaar die daarop volgden ontstond een uniek oeuvre grafiek dat alle thema's uit het beeldend werk van Armando omvatten. Armando op steen getekend is samengesteld uit de collecties van Steendrukkerij Amsterdam en het Fries Museum in Leeuwarden.

Meer dan honderd litho's

In de tentoonstelling Armando op steen getekend zijn meer dan honderd litho's, solitair of in series, te zien. Alle litho's kwamen tot stand in de steendrukkerij van Rento Brattinga in Amsterdam. Sinds 1982 werkt Armando daar regelmatig op de oude ambachtelijke stenen die Rento Brattinga verzamelt. In het ruim 25-jarig bestaan van Steendrukkerij Amsterdam is het werk van Armando tot één van de belangrijkste deelverzamelingen gaan behoren. Deze deelverzameling is, als onderdeel van een meer dan 2.000 prenten tellende collectie, door Rento Brattinga in 2002 geschonken aan het Fries Museum in Leeuwarden. In de tentoonstelling Armando. Op steen getekend is de nagenoeg volledige collectie Armando prenten van het Fries Museum te zien samen met een belangrijke selectie uit de collectie van Steendrukkerij Amsterdam.

Thema's

De litho's van Armando zijn prenten in veelal fors formaat en, enkele uitzonderingen als een rood beestje of aubergine bokje daargelaten, grotendeels in zwart/wit. Het zijn werken met een enorme geladenheid, tegelijkertijd fragiel en ongenaakbaar. De tentoonstelling omvat alle thema's die zo kenmerkend zijn voor het overige beeldende werk van Armando: Gefechtsfeld, Schuldige Landschaft, Waldrand, Baum, Fahne, Waffe, Hand, Rad, Leiter, Kopf, Tier, Kelch. Bijzonder is de serie Chad Gadja, die Armando in 1994 maakte voor het Joods Historisch Museum. Als derde kunstenaar op rij (na El Lissitzky en Frank Stella) maakte Armando op uitnodiging van het Joods Historisch Museum een serie litho's als illustratie van het lied Chad Gadja. Het, van oorsprong Aramese lied, is een onderdeel van de eerste twee avonden van het Joodse paasfeest en verwijst naar de jodenvervolging door de eeuwen heen. Armando maakte tien litho's, één voor elk couplet van het lied, waarbij elke litho vergezeld wordt door een handgeschreven tekst van het vers.

Techniek

Armando tekent de prenten rechtstreeks op de steen. Dit kan op twee manieren: tekenen met tusche (oostindische inkt) en met vettig krijt in verschillende gradaties van hardheid. Armando gebruikt beide technieken en schaaft en krast in de eenmaal opgebrachte lijnen. De verdunde tusche leidt tot aquarelachtige structuren met bijzondere uitwaaierende droograndjes, die zo kenmerkend zijn voor het werk van Armando. In een intensief samenwerkingsproces tussen Rento Brattinga en Armando ontstaan meesterlijk gedrukte prenten waarbij het rijke scala van grijzen en zwarten volledig bewaard blijft. Het zijn unieke en oorspronkelijke kunstwerken die ver uitstijgen boven de opvatting van grafiek als reproductie.

Tentoonstelling

Armando Museum
De Elleboogkerk
Langegracht 36, Amersfoort
Tel.: 033 46140 88
Van 13 februari t/m 5 juni 2005

Informeer uw vrienden


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1


Lees verder: meer informatie over Kunst en Kunstenaars

Kunst Actueel
Kunst Actueel februari 2005
Valentijn
Sam Lévin
Recent Grafisch Ontwerp
Rabo Kunstcollectie



Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl