CultuurArchief.nl

Topaanbieding
Heeft u de aanbiedingen in onze winkel al gezien?
Winkel CultuurArchief.nl

Topmodellen in onderzoek en onderwijs

Vernuftige modellen

Is het zonnestelsel te groot om te bevatten, het oog van een insect te minuscuul om te bestuderen of de beweging van een lichtgolf onvoorstelbaar? Om beter vat te krijgen op zulke weerbarstige problemen maakt de mens vaak gebruik van modellen. Of het nu gaat om een demonstratiemodel van een stoommachine, een 3-D voorstelling van een wiskundig principe of een maquette van een futuristische monorail door Amsterdam: met een model vat je het wél!
"Topmodellen in onderzoek en onderwijs" toont van 29 april t/m 25 september 2005 de vernuftigste modellen die in de afgelopen vier eeuwen zijn gemaakt om de meest uiteenlopende vragen te beantwoorden.

Bonte verzameling voorwerpen

De tentoonstelling toont een bonte verzameling voorwerpen. Naast inventieve meesterwerkjes uit de wetenschap en techniek zijn er antieke modellen van Japanse ambachten en anatomische modellen uit het medisch onderwijs. Wat te denken van een levensecht babymodel uit 1900, waarmee meisjes op de huishoudschool konden voelen waar de fontanel in het hoofdje zit? Blinde kinderen voelden op hun beurt met behulp van miniatuurbeesten hoe een nijlpaard en een dromedaris er uit zien. En nu begrijpt de bezoeker hoe de student probleemloos kan oefenen op een oogoperatie, dankzij een model met koeienogen. Al deze uiteenlopende modellen hebben één gezamenlijk doel: ze beantwoorden de vragen 'hoe zit dat', 'hoe werkt dat' en 'hoe moet dat'.

Een model vertelt in één oogopslag hoe het zit

Is iets in de werkelijkheid te ingewikkeld om te bestuderen? Een model vertelt in één oogopslag hoe het zit. Zoals een astronomisch model uit 1600 dat de beweging van de zon, de maan en de aarde terugbrengt tot enkele bewegende messing ringen. Een model leent zich ook om een deel van de werkelijkheid uit te lichten, zoals een manshoog hersenmodel dat op gedetailleerde wijze de zenuwen toont. Hoe toon je mensen een revolutionaire visie op een nieuwe manier van wonen? Architect Rietveld maakte in 1929 met een maquette zijn bijzondere ideeën direct duidelijk.
Ook aanwezig: Pinokkio, de eerste kinderbotsdummie ooit. Hij werd rond 1975 in Nederland ontwikkeld om de gevolgen van een autobotsing op kinderen te onderzoeken. Natuurlijk is het gebruik van een model niet áltijd zaligmakend. De kleine albasten Toren van Pisa is snoezig om te zien, maar heeft de raadsels rondom deze scheve toren nimmer opgelost.

Uitgangspunt

Uitgangspunt van de tentoonstelling zijn tien goede redenen om modellen te gebruiken. Een overweldigende collectie toont de inventiviteit van onderzoekers en onderwijzers uit heden en verleden. Daarnaast zijn er modelletjes die niets uitleggen, maar waar jong en oud verzot op zijn. Prachtige stoomtreintjes, een antiek poppenhuis en kunstige flessenscheepjes maken deze bijzondere tentoonstelling compleet.

Tentoonstelling

Museum Boerhaave
Lange St. Agnietenstraat 10, Leiden
Tel.: 071-521 4224
Van 29 april t/m 25 september 2005

Informeer uw vrienden


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1


Lees verder: meer informatie over Kunst en Kunstenaars

Kunst Actueel
Kunst Actueel april 2005
Paul Huf
Droste
Adriaan Rees
Maarten Robert



Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl