CultuurArchief.nl

Topaanbieding
Heeft u de aanbiedingen in onze winkel al gezien?
Winkel CultuurArchief.nl

Mesdag en de Haagse School

Meester van het Nederlandse zeestuk

Hendrik Willem Mesdag (1831-1915) is één van de belangrijkste schilders van de Haagse School en de enige die zich concentreerde op de zee. In het kader van het Mesdag Jaar besteedt het Gemeentemuseum Den Haag met deze presentatie uitgebreid aandacht aan de meester van het Nederlandse zeestuk.

Scheveningen en de zee

Hendrik Mesdag wist als geen ander de Noordzee in Scheveningen vast te leggen in een rijke schakering aan tonen. De weerstoestanden en ook de bedrijvigheid van de vissers liet hij hierbij niet onbelicht. Zijn latere roem ten spijt, werd Mesdag aanvankelijk in Haagse kunstkringen beschouwd als een goedwillende amateur; het bestuur van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio had zelfs geaarzeld of hij wel als werkend lid kon worden toegelaten. Mesdag liet zich hierdoor niet afschrikken. Hij zond twee schilderijen in naar de Parijse Salon van 1870 en tot ieders verrassing werd De branding van de Noordzee bekroond met een gouden medaille. Voor Mesdag stond nu zijn besluit vast: hij zou zeeschilder worden en huurde een kamer in Scheveningen, met uitzicht op zee. Al snel werden zijn zeegezichten geprezen door vooraanstaande kunstcritici en stond Mesdag te boek als één van de belangrijkste kunstenaars van een nieuwe ultraradicale stroming: de Haagse School.
Ook binnen de gelederen van Pulchri Studio verwierf Mesdag een vooraanstaande positie.

Pulchri

Mesdag was een van de oprichters van de Hollandsche Teeken Maatschappij, de aquarellistenkring binnen Pulchri. In 1889 werd hij tot voorzitter gekozen. Mesdag zou tot 1907 verbonden blijven aan Pulchri. In die periode betrok Pulchri, mede door zijn inspanning en zakelijk inzicht, het pand aan het Lange Voorhout, waar de kunstenaarsvereniging nog steeds gevestigd is.
Mesdag was ook een actieve verzamelaar van moderne kunst en kocht niet alleen werken van zijn collega's van de Haagse School, maar ook schilderijen van de School van Barbizon, zoals Millet, Rousseau en Daubigny. Ook van Gustave Courbet verwierf hij enkele belangrijke stukken. Zijn woonhuis, het huidige Mesdag Museum, gold als een voorbeeld van moderne smaak, met tapijten van Colenbrander, vazen van Rozenburg en een grote collectie Japanse bronzen beelden.

Panorama Mesdag

Minstens zo bekend is het grootste schilderij dat Mesdag in 1881 tot stand bracht, een Panorama van 1600 m2, ondergebracht aan de Zeestraat. Hij werkte er aan met zijn echtgenote, Sientje Mesdag-van Houten en de jonge schilders Théophile de Bock, George Breitner en Bernard Blommers. H.W. Mesdag zelf beschouwde zijn Panorama - een uitzicht vanaf het Seinpostduin over de zee, het strand, de duinen, het vissersdorp Scheveningen en Den Haag in het verschiet - als zijn belangrijkste werk en Vincent van Gogh, die bij de opening aanwezig was, was het daar van harte mee eens.

Groot overzicht

Het thema van de zee, het strand en het vissersleven is ook te vinden bij andere Haagse School-schilders, die in deze presentatie zijn opgenomen, zoals Jozef Israëls, Albert Neuhuys, Anton Mauve, Jacob Maris en J.H. Weissenbruch.

Tentoonstelling

Gemeentemuseum Den Haag
Van 17 juni t/m 17 september 2006

Informeer uw vrienden


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1


Lees verder: meer informatie over Kunst en Kunstenaars

Kunst Actueel
Kunst Actueel juni 2006
Rozenburg
Jozef en Isaac Israëls



Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl