CultuurArchief.nl



Thorsten Brinkmann

Duitse kunstenaar in Den Haag

De Duitse kunstenaar Thorsten Brinkmann beweegt zich binnen zijn oeuvre fantasievol tussen schilderkunst, fotografie, sculptuur, readymade, collage en performance. Het GEM in Den Haag presenteert zijn eerste Nederlandse solotentoonstelling met onder andere een omvangrijke installatie die Thorsten Brinkmann speciaal voor de tentoonstelling realiseerde.

Verzameling

Thorsten Brinkmann (Herne, 1971) is een actief verzamelaar. In zijn woonplaats Hamburg heeft hij een grote loods die volledig gevuld is met gevonden voorwerpen. Alles wat je op de rommelmarkt kunt vinden, kom je ook in de verzameling van Thorsten Brinkmann tegen: afgedankte garderobes, lampenkappen, tafeltjes, kleden en meer. Uit deze verzameling put hij vrijelijk voor gebruik in installaties, sculpturen, video's en foto's. Brinkmann wijst ons hiermee subtiel op de oppervlakkige en nonchalante manier, waarop wij in de onze maatschappij met voorwerpen omgaan.

Nieuwe invulling aan traditionele begrippen

In de fotografische zelfportretten verkleedt en maskeert Thorsten Brinkmann zich telkens op een andere wijze. De ene keer trekt hij tweedehands kleding over zijn hoofd. De andere keer verstopt hij zijn gezicht in een lampenkap of bloempot. Met behulp van de spullen uit zijn verzameling boetseert Brinkmann zijn eigen lichaam telkens tot een nieuwe representatie van zichzelf. Met deze gefotografeerde sculpturen geeft Thorsten Brinkmann een nieuwe invulling aan traditionele begrippen als schilder- en beeldhouwkunst.

Marcel Duchamp

Naast deze portretten, die deel uitmaken van de installatie, is in de presentatie in het Museum voor actuele kunst in Den Haag ook de fotoserie "93 in Eins (Alles was in einen Bus passt) " uit 2003 te zien. Toen Thorsten Brinkmann zijn Volkswagenbusje inlaadde om een selectie voorwerpen naar zijn studio te brengen voor het maken van een fotoserie, bleek dat deze geselecteerde objecten precies in de volkswagen pasten. Brinkmann plaatste ze vervolgens één voor één tegen een witte achtergrond en maakte een foto van het object. Op deze manier verleende hij ze, net als Marcel Duchamp deed in zijn readymades, een betekenis die de voorwerpen gedurende hun functionele bestaan nooit gehad hadden.
In het GEM in Den Haag is de link met bijvoorbeeld het pissoir van Marcel Duchamp nog duidelijker terug te vinden in een presentatie van dertig alledaagse objecten uit de verzameling van de kunstenaar, die elk gepresenteerd worden op een sokkel.
Verwijzingen Thorsten Brinkmann refereert graag aan de kunstgeschiedenis. Zo doen zijn fotografische zelfportretten denken aan de zelfensceneringen van Cindy Sherman en roept het gebruik van afgedankte spullen in installaties herinneringen op aan het werk van Nieuwe Realisten als Arman en Jean Tingueley. Thorsten Brinkmann lijkt zich bij elk werk hetzelfde af te vragen: hoe gaat het heden om met het verleden of hoe genres opnieuw te definiëren zijn. Zijn oeuvre is te beschouwen als een avontuurlijke zoektocht naar de samenhang van genres, voorwerpen en tijden.
Ter gelegenheid van de tentoonstelling verscheen een Duits- en Engelstalige catalogus met teksten van Anette Hüsch en Matthias Harder. Deze uitgave over Thorsten Brinkmann werd uitgegeven door Hatje Cantz in samenwerking met Galerie Kunstagenten uit Berlijn.

Tentoonstelling

GEM, Museum voor actuele kunst, Den Haag
Van 12 juli t/m 5 oktober 2008

Uw Reactie


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1

Lees verder: meer informatie over Kunst en Kunstenaars

Actuele exposities
Tentoonstellingen juli / augustus 2008
Tegenwoordigheid van geest
Beeldschoon en Europa
Sebastian Gögel



Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl