CultuurArchief.nl

Topaanbieding
Heeft u de aanbiedingen in onze winkel al gezien?
Winkel CultuurArchief.nl

Günter Brus

Mitternachtsröte

Günter Brus Met zijn provocerende acties in de jaren zestig bracht Günter Brus chaos en heftige verontwaardiging in het bekrompen, gelovige en conservatieve Oostenrijk van die tijd. Het rebelse imago dat Günter Brus (1938) hiermee creëert, is hij nooit meer kwijt geraakt, ook al behoort hij inmiddels tot de gevestigde orde en wordt hij beschouwd als een van de grootste levende Oostenrijkse kunstenaars. De tentoonstelling in het Gemeentemuseum richt zich op het werk van Günter Brus uit de periode waarin hij afscheid heeft genomen van de performances en zelfmutilatie en zich vooral bezig houdt met schrijven en tekenen. Hierin kan hij, zonder lichamelijke restricties, zijn fantasie de vrije loop laten gaan. Dit resulteert in prachtige, sprookjesachtige tekeningen en beeldgedichten die doen denken aan de symbolistische voorstellingen van Weense kunstenaars als Egon Schiele en Gustav Klimt.

Avant-gardistisch

Günter Brus verlaat in 1960 vroegtijdig, zoals de meeste avant-gardistische kunstenaars van zijn generatie, de Academie voor toegepaste kunst in Wenen. AI snel wordt hij een van de hoofdrolspelers van het Wiener Aktionismus. Met zijn radicale performance Kunst und Revolution, waarin hij aan de Weense universiteit voor een vol auditorium naakt en al poepend het Oostenrijkse volkslied zong, haalt hij zich de woede van het establishment op de hals. Hij wordt veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en moet Oostenrijk verlaten. In 1969 vertrekt hij naar Berlijn in een tijdelijk exil.
In zijn performances gebruikte Brus, in plaats van een doek of papier, zijn lichaam als drager van het kunstwerk. Dit leidt van onschuldige zelfbeschildering in de beginperiode tot zijn heftige laatste actie Zerreissprobe in 1970 waarin de kunstenaar zijn blote huid open snijdt met scheermesjes. Hierna stopte hij met zijn performances en beperkte Günter Brus zijn persoonlijke actionisme tot tekenen en schrijven.

Beeldgedichten

De sierlijke tekeningen die hij in de jaren zeventig en tachtig maakt, ademen de sfeer uit van de Weense decadentie van rond de eeuwwisseling. Zijn fabelachtige en kleurrijke beelden van bloemmotieven en sensuele menselijke figuren wekken de indruk dat ze direct vanuit zijn onderbewuste zijn ontstaan. Tegelijkertijd zitten ze vol kritische verwijzingen naar filosofie, geschiedenis, bijbel en maatschappij.
In zijn beeldgedichten schept Günter Breen geheel eigen idioom. Tekst is hierbij een belangrijk onderdeel van een tekening. Ook in zijn taal is de kunstenaar fantasierijk; hij verzint woorden of stelt nieuwe woorden samen waarvan de betekenis niet concreet te benoemen is maar waarvan een grote suggestieve kracht uitgaat.
Werken uit de eigen collectie van het Gemeentemuseum van onder andere Egon Schiele, Gustav Klimt en Jan Toorop vullen de tentoonstelling aan en leggen een link tussen de Weense symbolistische kunst van rond 1900 en die van Günter Brus.

Publicatie

Bij de tentoonstelling verschijnt de rijkelijk geïllustreerde catalogus Mitternachtsröte met bijdragen van Franz Kaiser, Peter Noever en Olivier Kaeppelin. De tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met het MAK in Wenen, Musée d'art moderne, St. Étienne en de galerie Heike Curtze (Wenen/Berlijn).

Tentoonstelling

Gemeentemuseum Den Haag
Van 16 mei t/m 20 september 2009

Afbeelding

Rode klimop, 1981, 32 x 23,5 cm, kleurpotlood en potlood op papier, privéverzameling, Wenen

Informeer uw vrienden


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1


Lees verder: meer informatie over Kunst en Kunstenaars

Kunst Actueel
Kunst Actueel mei 2009
Beeldschone Boeken
Fabulous Fictions
Fernando Bryce
Frank Gerritz



Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl