CultuurArchief.nl


Elliott Erwitt

Retrospective beroemde Amerikaanse Magnumfotograaf

Voor het eerst is in Nederland een groot retrospectief te zien van de beroemde Amerikaanse Magnumfotograaf Elliott Erwitt. Het Gemeentemuseum Helmond toont van 13 oktober 2009 tot en met 17 januari 2010 meer dan 130 van zijn zwart-wit foto's uit de periode 1948-2001. Elliott Erwitt is vooral bekend geworden door zijn milde ironie, humor en warm gevoel voor menselijkheid, onderwerpen die symbool staan voor de geest van Magnum Photos.

Onderwerpen

De favoriete onderwerpen van Elliott Erwitt (81) zijn de mens en de onverwachte schoonheid van toevallig samenkomende objecten of gebeurtenissen die door de fotograaf in een kader gevangen kunnen worden. Elliott Erwitt vangt de humor of juist de absurditeit van onze alledaagse leefomgeving. Daarbij stralen zijn foto's optimisme uit en ze ogen verrassend naturel en oprecht. De fotograaf voorziet de foto's van minimale informatie: plaats en jaartal. Alleen publieke figuren worden specifiek benoemd.
Erwitt woont al jaren aan de rand van Central Park in Manhattan, New York. Tot op de dag van vandaag is hij, ondanks zijn hoge leeftijd, in te huren voor een opdracht. Er zijn vele fotoboeken van zijn werk verschenen, waaronder Personal Best (2006), Snaps (2002) en DogsDogs (1999).

Honden

Honden vormen in Erwitts oeuvre een opmerkelijk terugkerend motief: de hond als metafoor voor menselijk gedrag. De tentoonstelling laat ook boeiende foto's zien van historische personages, zoals Fidel Castro, de weduwe Jacky Kennedy, Nikita Chroesjtsjov met Richard Nixon en filmster Marilyn Monroe. De laatste foto dankte hij aan een opdracht van Magnum als setfotograaf tijdens de opnames van de speelfilm The Misfits.
Een vroege foto van Erwitt uit 1950 is iconisch geworden: een zwarte man in North Carolina die de toenmalige rassensegregatie illustreert: de man drinkt water uit een eenvoudig fonteintje waarboven colored staat. Een meter verder staat een luxe fonteintje met de tekst white. De waterleiding tegen de muur laat echter zien dat de herkomst van het water hetzelfde is.

Levensloop Elliott Erwitt

Elliott Erwitt is in 1928 in Parijs geboren, als kind van een Joodse vader en een aristocratische moeder uit Rusland. Beide waren hun vaderland ontvlucht. Zijn jeugd brengt hij door in Milaan, totdat hij in 1939 met zijn familie emigreert naar de Verenigde Staten. Hij groeit op in Hollywood. In die tijd ontstaat ook zijn interesse in fotografie. In 1948 vertrekt hij naar New York waar hij portierswerk afwisselt met een filmopleiding aan de New School for Social Research (1948-1950). Erwitt reist in 1949 met een Rolleiflex camera rond door Italië en Frankrijk, waar hij onder meer meewerkt aan een documentaire over de vijfde herdenkingsdag van de D-Day invasie in Normandië.
In 1950 leert hij in New York onder meer de vooraanstaande fotograaf Edward Steichen kennen. Later zou Erwitt zeggen dat Steichen de eerste was die zijn specifieke talenten inzag. Tevens ontmoet hij daar Roy Stryker, het voormalige hoofd van de Farm Security Administration. Stryker huurt Erwitt aanvankelijk in om voor de Standard Oil Company te werken, om daar de fotografische bibliotheek van het bedrijf op te zetten. Later geeft hij Erwitt de opdracht om allerlei facetten van de stad Pittsburg te documenteren.
Van 1951 tot 1953 werkt hij als fotograaf in het Amerikaanse leger. Diverse fotografische opdrachten in een unit van de Army Signal Corps brengen hem in de landen Duitsland en Frankrijk. In diezelfde tijd ontmoet hij ook fotograaf Robert Capa in Parijs en toont hem zijn foto's.
Wanneer hij in 1953 het leger vaarwel zegt, gaat Erwitt direct in op de uitnodiging van Robert Capa om lid te worden van het fotopersbureau Magnum Photos. Daarnaast werkt hij als freelance fotograaf voor tijdschriften als Collier's, Look, Life en Holiday. Het zijn de gloriejaren van de geïllustreerde pers.
De vele reizen die Erwitt maakte voor zowel journalistiek als commercieel werk brachten hem in alle uithoeken van de wereld en stelden hem in staat om vooral ook aan zijn oeuvre als autonoom fotograaf te werken. In de jaren zestig en zeventig werkt Erwitt een tijd in de filmindustrie: hij voltooit enkele documentaires, waaronder een portret van Dustin Hoffman (1970). In de jaren tachtig maakt hij zelfs achttien komedies voor Home Box Office.

Over Magnum

Magnum Photos is een coöperatie voor fotografie, die eigendom is van de leden (allen fotografen). Magnum is opgericht in 1947 door Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger en David Seymour. In de jaren zestig was Erwitt drie jaar president van Magnum Photos. Magnum heeft nu vier redactiekantoren: in New York, Londen, Parijs en Tokio. Magnum levert foto's aan de pers, uitgevers, reclamebureau's, televisie, galeries en musea.

Tentoonstelling

Gemeentemuseum Helmond Locatie Boscotondohal
Van 13 oktober 2009 t/m 17 januari 2010

Lees verder: meer informatie

Actuele exposities
Tentoonstellingen oktober 2009
De wereld van Katherina
Jan Schoonhoven
Cézanne, Picasso en Mondriaan
Holger Niehaus


Leestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire Nieuwsbrief Kunst en Kunstenaars.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over actuele kunst, belangrijke tentoonstellingen en kunstenaars.

Gratis Nieuwsbrief
Kunst en Kunstenaars

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )

CultuurArchief
Cultuur Archief cd-rom Naast een groot aantal artikelen op het gebied van beeldende kunst, vormgeving en architectuur, zijn levensbeschrijvingen van bekende en minder bekende kunstenaars opgenomen. Hierdoor is, mede door de kleurrijke afbeeldingen, een unieke en boeiende collectie ontstaan.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Kunst en Kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 De laatste cd-rom van CultuurArchief.nl is een aanrader voor kunstenaars en kunstliefhebbers.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Kunst op cd-rom
Geschiedenis
Koning Eenoog cd-rom Ruud van Capelleveen laat met Koning Eenoog zien dat geschiedenis niet saai is en zeker niet dor beschreven hoeft te worden. De foto’s zijn paginabreed en illustreren de artikelen op treffende wijze.
Deze cd-rom bevat veel informatie.
U zult uren genieten van Koning Eenoog.
Koning Eenoog
© 1998 - 2010 CultuurArchief.nl is een uitgave van AbsoluteFigures.nl