Interviews met Karel van het Reve
U mag alles over mij schrijven

Levensloop
Karel van het Reve (1921-1999) was de 'geleerde broer' van Gerard Reve. Hij was hoogleraar Slavische letterkunde aan de Universiteit Leiden. Karel van het Reve groeide op in een communistisch milieu. Zijn vader, de journalist J.M. van het Reve (1892-1975), schreef onder meer onder de naam Gerard Vanter in het communistische blad De Tribune.Karel van het Reve bezocht het Vossius Gymnasium in Amsterdam, waar hij les kreeg van Jacques Presser. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kreeg hij een grafische opleiding. Daarnaast studeerde hij slavistiek bij hoogleraar Bruno Becker. Hij maakte deze studie na de oorlog af en promoveerde in 1954. Karel van het Reve werd in 1957 benoemd tot hoogleraar in Leiden. Hij vervulde deze functie tot zijn emeritaat in 1983.
Karel van het Reve dankte zijn bekendheid vooral aan zijn werk als essayist en columnist. In de jaren 1967 en 1968 was hij correspondent voor Het Parool in Moskou. Karel van het Reve behoorde tot de beste essayisten van zijn tijd. Hij schreef helder, nuchter en humoristisch. In 1981 ontving Karel van het Reve de staatsprijs voor letterkunde, de P.C. Hooftprijs, voor zijn essayistische oeuvre.
Karel van het Reve in Rusland
Karel van het Reve schreef veel over Rusland. In 1985 verscheen zijn 'Geschiedenis van de Russische literatuur'. Ook andere titels verwijzen naar de Sovjet-Unie, zoals het communistische Rusland in die jaren nog werd genoemd: 'Rusland voor beginners' (1962), 'Siberisch dagboek' (1966), 'Het geloof der kameraden' (1969), 'Met twee potten pindakaas naar Moskou' (1970) en 'Lenin heeft echt bestaan' (1972).Vanaf de jaren zestig voorspelde Karel van het Reve dat het communisme zijn langste tijd had gehad in de Sovjet-Unie. Er waren geen intellectuelen meer die nog echt geloofden in het communisme. Dit zag hij als het begin van het einde.
Deze kwestie komt ook in 'U mag alles over mij schrijven' aan de orde: "Ik heb in dat jaar in Moskou één overtuigd communist gesproken, dat was een Hollander. Overtuigde communisten kan ik na twee woorden herkennen. Ik ben daar helemaal mee opgegroeid. Gelovige marxisten schijnen in Moskou heel weinig voor te komen onder de beter ontwikkelden."
Interviews met Karel van het Reve
U mag alles over mij schrijven: interviews met Karel van het Reve werd samengesteld door Ton van Brussel. Het boek verscheen in 2011 bij Uitgeverij Van Oorschot in Amsterdam.PS
Wie leest weet meer en begrijpt beter. In onze gewaardeerde nieuwsbrief schenken we ook veel aandacht aan kunst en kunstenaars. Lees Kunstbegrip als u meer wilt weten over de belangrijkste kunststromingen en kunstenaars.Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Lees verder: meer Literatuur
Hoofdpagina LiteratuurLeestip
Neem een gratis abonnement op onze populaire nieuwsbrief: nieuws, feitjes en tips over Kunst, Geschiedenis en Cultuur.
Al twintig jaar een begrip in Nederland
bij liefhebbers van Kunst en Cultuur
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
bij liefhebbers van Kunst en Cultuur
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Kijken naar Kunst

De belangrijkste kunststromingen tussen de renaissance en de twintigste eeuw komen in deze uitgave ter sprake.
Kijken naar Kunst
Geschiedenis

Door de Nederlandse geschiedenis is een bundeling van de beste artikelen van Ruud van Capelleveen over de geschiedenis van Nederland.
Door de Nederlandse geschiedenis